
Ciśnieniomierze mechaniczne
Czym są i do czego służą ciśnieniomierze mechaniczne?
Ciśnieniomierze mechaniczne, czyli klasyczne, składają się z mankietu, gruszki, manometru i słuchawek lekarskich. Ciśnieniomierze mechaniczne są używane szczególnie przez lekarzy i pielęgniarki ze względu na to, że są dokładniejsze od modeli elektronicznych. Również wielu pacjentów decyduje się na zakup tego rodzaju ciśnieniomierzy do użytku w domu. Są one również niezbędne do mierzenia ciśnienia u noworodków, u których mały obwód rączki wyklucza użycie ciśnieniomierza elektronicznego. Ciśnieniomierze mechaniczne wykorzystują system sprężynowy, który wartość ciśnienia pokazuje na manometrze.

Jakie są rodzaje ciśnieniomierzy mechanicznych?
Możemy wyróżnić dwa główne typy ciśnieniomierzy mechanicznych: są to ciśnieniomierze gdzie gruszka i manometr występują oddzielnie (do takiego ciśnieniomierza potrzebny jest mankiet z dwoma przewodami), a także ciśnieniomierze gdzie gruszka i manometr są połączone (do takiego ciśnieniomierza mamy mankiet z jednym przewodem). Ciśnieniomierze zintegrowane są wygodniejsze, jeżeli mierzymy sobie sami ciśnienie, wtedy jedną ręką obsługujemy gruszkę i manometr, a drugą słuchawki.
Oprócz tych dwóch grup mamy jeszcze modele biurkowe/lekarskie, w których mamy bardzo duży zegar, którym ma z tyłu pojemnik na mankiet, gruszkę i słuchawki, a także modele pediatryczne, które posiadają w zestawie 3 rodzaje mankietów: noworodkowy, niemowlęcy i dziecięcy.
Jak mierzymy ciśnienie ciśnieniomierzem mechanicznym?
Na 30 minut przed badaniem nie należy jeść i pić, ani wykonywać żadnego wysiłku. W trakcie badania należy siedzieć spokojnie. Pomiaru dokonujemy na ręce, w której mamy większe ciśnienie. Jeżeli nie wiemy, która to, to pomiaru dokonujemy na ręce dominującej. Ręka powinna znajdować się na wysokości serca. Mankiet zakładamy tak, aby brzeg kończył się 3 cm od łokcia. Następnie zakładamy stetoskop, a jego głowicę wkładamy pod mankiet na tętnicy, następnie zakręcamy gruszkę i pompujemy aż na manometrze pojawi się wartość 200 – 220. Powoli odkręcamy zawór gruszki i upuszczamy powietrze aż do usłyszenia pierwszego uderzenia. Pierwsze uderzenie to wartość ciśnienia skurczowego (górnego), a ostatnie uderzenie to wartość ciśnienia rozkurczowego (dolnego).
Gdzie można kupić ciśnieniomierz mechaniczny?
Ciśnieniomierz mechaniczny można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. W naszym sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże dobrać go do potrzeb pacjenta.
Zapoznaj się z naszą ofertą ciśnieniomierzy mechanicznych: Odwiedź sklep