Ortezy na dłoń i nadgarstek

Czym są ortezy na dłoń i nadgarstek?

Ortezy na dłoń i nadgarstek to różnorodna grupa usztywnień mająca za zadanie zablokowanie ruchu w stawach dłoni i nadgarstka, zapewniając zmniejszenie dolegliwości bólowych, odciążenie i prawidłową regenerację uszkodzonym mięśniom, torebkom stawowym i uszkodzonym więzadłom.

Jakie są rodzaje ortez na dłoń i nadgarstek?

Wyróżniamy następujące rodzaje ortez na dłoń i nadgarstek:

  • Aparat Stacka: plastikowa szyna na palec, którą stosujemy przy skręceniach lub złamaniach paliczków dystalnych, uszkodzeniach prostowników palca i oderwaniu przyczepów prostowników paliczka dalszego.
  • Aparat Capenera: stosowany w uszkodzeniach mięśni prostowników lub zginaczy. Dzięki blokadzie palca w trzech miejscach uniemożliwia jego zgięcie.
  • Szyny na palce z mocowaniem do nadgarstka: materiałowe stabilizatory z usztywnieniem wzdłuż palców i całej dłoni. Mają zastosowanie gdy do uszkodzenia doszło w stawie śródręczno – paliczkowym.
  • Aparaty usztywniające sam kciuk: ograniczają ruchy kciuka jednocześnie pozwalając na pracę pozostałych palców i nadgarstka. Używamy ich przy uszkodzeniach w obrębie kciuka i przeciążeniach np. w zespole De Quervaina.
  • Miękkie ortezy na nadgarstek: mogą mieć formę rękawiczki lub paska na sam nadgarstek. Rękawiczka obejmuje dłoń od śródręcza do nadgarstka. Stosujemy ją w przeciążeniach. Pasek pełni funkcję uciskową i jest stosowany przy łagodnych objawach zespołu cieśni nadgarstka.
  • Ortezy nadgarstka z usztywnieniem: mogą występować w wersji na sam nadgarstek oraz z usztywnieniem na kciuk. Ortezę na sam nadgarstek używamy przy skręceniach, złamaniach i naderwaniach oraz przy silnych objawach cieśni nadgarstka. Ortezę z kciukiem używamy przy uszkodzeniach w obrębie kciuka, gdy istnieje również konieczność usztywnienia nadgarstka oraz przy zaawansowanych objawach zespołu De Quervaina, gdy usztywnienie samego kciuka nie pomaga.

Jak wybrać ortezę na dłoń i nadgarstek?

Ortezę na dłoń i nadgarstek wybieramy przede wszystkim zgodnie z zaleceniami lekarza. Co do zasady w poważniejszych urazach jak np. złamania orteza powinna zapewniać maksymalne usztywnienie i stosuje się ją przez całą dobę. Wybieramy wtedy ortezy z usztywnianiami. W lekkich urazach i stanach przewlekłych z reguły wystarcza opaska, która dostępna jest w wariancie uniwersalnym na obie ręce.

Jak długo nosić ortezę na dłoń i nadgarstek?

Lekarz lub fizjoterapeuta w trakcie konsultacji określa czas noszenia ortezy na dłoń i nadgarstek. Z reguły korzystamy z nich do czasu zmniejszenia się objawów i ugaszeniu stanu zapalnego, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Później można korzystać z niego doraźnie w trakcie treningów oraz pracy fizycznej. W przypadku konieczności noszenia ortezy przez cały dzień dobrze zaopatrzyć się w specjalne folie do kąpieli, które pozwolą na umycie się bez konieczności zdejmowania usztywnienia.

Czy stabilizatory na dłoń i nadgarstek są refundowane przez NFZ?

Ortezy dłoni i nadgarstka są refundowane przez NFZ pod następującymi kodami:

  • Kod J.01.01  to orteza ręki stabilizująca lub korygująca (z wyłączeniem aparatu Stacka i Capenera). Limit finansowania to 160 zł, NFZ refunduje 100% tej kwoty dla dzieci i 90% dla dorosłych. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 3 lata.
  • Kod J.02.01 to orteza na rękę i przedramię. Limit finansowania to 200 zł, NFZ refunduje 100% tej kwoty dla dzieci i 90% dla dorosłych. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 3 lata.

Kto może wystawić wniosek na refundację?

Wniosek na ortezę można uzyskać w trakcie wizyty u lekarza: ortopedy, traumatologa, neurochirurga, neurologa, reumatologa, onkologa, chirurga, lekarza rehabilitacji oraz fizjoterapeuty.

Gdzie można kupić ortezę na dłoń i nadgarstek?

Ortezę na dłoń i nadgarstek można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. Realizacja wniosków na NFZ możliwa jest w naszym sklepie stacjonarnym, w którym sprzedawca pomoże dobrać usztywnienie i wyposażenie dodatkowe do potrzeb pacjenta.

Zapoznaj się z naszą ofertą ortez dłoni i nadgarstka: Odwiedź sklep