
Pęsety chirurgiczne
Czym są i do czego służą pęsety?
Pęsety składają się z dwóch ramion połączonych na końcach, tworzących dźwignię. W miejscu gdzie chwytamy pęsetę palcami znajdują się specjalne karbowania, dzięki czemu palce nawet w rękawiczkach nie ślizgają się po narzędziu. Pęsety podobnie jak kleszczyki służą do przytrzymywania tkanek w trakcie operacji i zabiegów, z tą różnicą, że nie ma możliwości zablokowania chwytu. Dzięki temu ich używanie jest sprawniejsze i szybsze. Z ich pomocą można też zdjąć szwy, czy uchwycić przedmiot lub część ciała, którą ciężko byłoby złapać palcami lub większym narzędziem.

Jakie są rodzaje pęset?
Najpopularniejsze rodzaje pęset to:
- Pęsety anatomiczne: są to najbardziej uniwersalne pęsety. Część chwytna posiada żłobienia, dzięki czemu chwytany przedmiot czy tkanka nie przesunie się. Używane są do chwytania naczyń krwionośnych, jelit, błon śluzowych, do cewnikowania i usuwania martwych tkanek. W przypadku braku igłotrzymacza dobrze sprawdzi się do szycia rany. Znajdują pozamedyczne zastosowanie w modelarstwie, gastronomi czy akwarystyce. Pęsety anatomiczne występują w wielu długościach od 10 cm do nawet 50 cm.
- Pęsety chirurgiczne: na jednym końcu posiadają jeden ząbek, a na drugim dwa ząbki, które przy zamkniętej pęsecie idealnie do siebie pasują. Dzięki ząbkom umożliwiają chwytanie zwartych tkanek jak mięśnie, powięzi czy skóra, a także materiałów opatrunkowych. Nie nadają się natomiast do delikatniejszych tkanek jak naczynia krwionośne, które mogłyby zostać uszkodzone przez ząbki.
- Pęseta okulistyczna Beer wąska i szeroka: pęseta wąska ma bardzo ostre precyzyjne zakończenie. Można jej używać do usuwania ciał, przytrzymywania szwów i opatrunku. Pęseta szeroka posiada szerokie płaskie zakończenie. Używa się jej do zabiegów na oku, dzięki swojemu zaokrąglonemu kształtowi mamy mniejsze ryzyko uszkodzenia tkanek.
- Pęseta stomatologiczna jednogięta (Meriam) i dwugięta (College): znajdują zastosowanie w stomatologii np. podczas chwytania i umieszczania tamponu z waty w jamie ustnej pacjenta.
- Pęseta Semken prosta i zagięta: ma wąskie, okrągło zakończone ramiona i służy do precyzyjnego chwytania delikatnych tkanek jak naczynia krwionośne.
- Pęsety plastikowe jednorazowe: posiadają karbowane końcówki oraz część, w której chwytamy pęsetę w palce. Mogą służyć do zakładania szwów lub przytrzymywania opatrunków. Pęsety jednorazowe są wygodne, gdyż nie trzeba ich sterylizować, po użyciu wystarczy ją wyrzucić. Pęsety jednorazowe mogą występować w formie sterylnej do zabiegów i niesterylnej do celów pozamedycznych.
Gdzie można kupić pęsety?
Pęsety można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. W naszym sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże dobrać je do potrzeb pacjenta.
Zapoznaj się z naszą ofertą pęset: Odwiedź sklep