Szczęśliwa rodzina na łonie natury

Pasy stabilizujące jamę brzuszną

Czym jest pas brzuszny i do czego służy?

Pas brzuszny jest specjalistycznym pasem służącym do stabilizacji ściany jamy brzusznej. Najczęściej stosowany jest po porodzie, operacjach wiążących się z przecięciem ściany brzucha i w przypadku występowania różnego rodzaju przepuklin. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed powiększaniem się dolegliwości i wpieranie gojenia się tkanek.

Szczęśliwa rodzina na łonie natury

Kto powinien stosować pas brzuszny?

Pasy brzuszne przeznaczone są dla osób zmagających się z problemami dotyczącymi ściany brzucha: w wyniku dużej zmiany wagi np. w trakcie i po ciąży, oraz u pacjentów po zabiegach chirurgicznych związanych z przecięciem ściany brzucha np. cesarskiego cięcia, operacji usunięcia przepukliny, plastyki brzucha, lub usunięciu nadmiernego płata skórnego u osób leczonych bariatrycznie. Pasy brzuszne mogą służyć również służyć jako produkty wyszczuplające oraz rozgrzewające. Osoby z wyłoniętą stomią mogą korzystać z pasa brzusznego z specjalnym wycięciem na worek stomijny, żeby zapobiegać powstaniu przepukliny okołostomijnej.

Jakie są rodzaje pasów brzusznych?

Wyróżniamy następujące rodzaje pasów brzusznych:

  • Uniwersalny pas brzuszny: sprawdzi się u osób posiadających przepuklinę, zarówno szykujących się do operacji jak i tych nieoperowanych. Stosowany jest również jako pas pooperacyjny po plastyce brzucha, oraz cesarskim cięciu w celu utrzymania stabilności blizny. Pasy różnią się szerokością, dostępne są rozmiary od 22 do 52. Istotny jest również sposób zakładania, pasy mogą być zapinane rzepem oraz wciągane przez nogi, które będą bardziej odpowiednie dla osób mniej sprawnych manualnie.
  • Pasy brzuszne przepuklinowe: występują w wariancie uniwersalnym i z dodatkową pelotą dociskającą na wysokości przepukliny. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na jego szerokość, oraz rodzaj materiału z jakiego jest uszyty.
  • Pasy brzuszne wyszczuplające: są zakładane przez nogi i nie posiadają żadnych rzep, aby nie były widoczne pod ubraniem.
  • Pasy poporodowe: mogą być wciągane przez nogi lub klasycznie zapinane na rzep. Modele z przewiewnego materiału są rekomendowane dla kobiet w trakcie połogu.
  • Pasy ciążowe: odciążają odcinek lędźwiowy poprzez wsparcie brzucha ciążowego od dołu. Pasy ciążowe są często uszyte z prążkowanego materiału, żeby lepiej dopasować się do zmieniającego się ciała kobiety w trakcie ciąży.
  • Pasy stomijne: stosowane są po wyłonieniu stomii w okresie bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przepukliny okołostomijnej. Utrzymują również worek stomijny w prawidłowej pozycji.

Jak długo nosić pas brzuszny?

Czas stosowania pasów brzusznych powinien być zgodny z zaleceniami lekarza, fizjoterapeuty lub pielęgniarki. Co do zasady jeżeli pas brzuszny stosowany jest po operacji powinien być stosowany do całkowitego wygojenia się ran pooperacyjnych. Po zagojeniu się blizny z pasa korzystamy w czasie wysiłku, ponieważ zbyt długie noszenie może doprowadzić do zwiotczenia mięśni brzucha.

Jak zakładać pas brzuszny?

Pas brzuszny najlepiej jest zakładać w pozycji leżącej kiedy brzuch jest rozluźniony. Umożliwia to łatwiejsze zapięcie. Prawidłowo założony pas powinien umożliwiać swobodne oddychanie, nie powinien się zawijać ani rolować. Należy zwrócić uwagę, żeby pas zapięty był symetrycznie.

Czy pas brzuszny jest refundowany przez NFZ?

Pasy brzuszne są refundowane przez NFZ pod następującym kodem:

  • Kod S.02.01 to pas brzuszny. Limit finansowania to 100 zł NFZ refunduje 70% tej kwoty. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 1 rok.

Kto może wystawić wniosek na refundację pasa brzusznego?

Wniosek na pas brzuszny można uzyskać w trakcie wizyty u lekarza: chirurga ogólnego, dziecięcego, onkologicznego oraz lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Gdzie można kupić pas brzuszny?

Pas brzuszny można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. Realizacja wniosków na NFZ możliwa jest w naszym sklepie stacjonarnym, w którym sprzedawca pomoże dobrać pas brzuszny i dodatkowe zaopatrzenie do potrzeb pacjenta.

Zapoznaj się z naszą ofertą pasów brzusznych: Odwiedź sklep