Refundacja NFZ

Na czym polega refundacja NFZ?

Refundacja NFZ polega na pokryciu przez Narodowy Fundusz Zdrowia części lub całości kosztów zakupu określonego wyrobu medycznego.

Produkty rehabilitacyjne, balkoniki i chodziki

Co podlega refundacji NFZ?

Szczegółowa lista wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie określona jest w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia:

Należą do nich między innymi produkty ortopedyczne takie jak: ortezy, stabilizatory, gorsety, pasy, wózki inwalidzkie, kule, balkoniki, chodziki, podpórki, oraz produkty wydawane cyklicznie m.in pieluchomajtki, worki stomijne, worki na mocz, cewniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Jak otrzymać wniosek na wyroby medyczne?

Wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne może być wystawione przez lekarza, pielęgniarkę oraz fizjoterapeutę w trakcie wizyty na NFZ oraz prywatnej jak i teleporady.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia określone jest jaką specjalizację musi posiadać lekarz aby dany wniosek wypisać dla pacjenta.

Lekarz medycyny rodzinnej, lekarz POZ czyli internista może wystawić zlecenie na produkty pierwszej potrzeby czyli wydane cyklicznie takie jak pieluchy, worki na mocz i stomię oraz różnego rodzaju cewniki.

Lekarze specjaliści między innymi tacy jak ortopedzi oraz neurolodzy posiadają prawo do wypisywania zleceń na produkty ortopedyczne. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż fizjoterapeuci są również osobami, które mogą wypisać wnioski na wyroby medyczne ortopedyczne.

Ile wynosi refundacja NFZ?

W zależności od rodzaju zaopatrzenia refundacja wynosi 70% do 100%.

Wyroby ortopedyczne są z reguły refundowane w 90% do limitu ustalonego w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.

Pacjenci niepełnoletni chcący kupić produkty ortopedyczne uzyskają 100 % refundacji, tak samo będzie w przypadku:

  • inwalidów wojennych
  • niewidomym ofiarom działań wojennych
  • osobom represjonowanym
  • uprawnionym żołnierzom lub pracownikom, w zakresie leczenia urazów lub chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicą państwa

Produkty wydawane cyklicznie takie jak pieluchy, worki oraz cewniki są refundowane w 80-90% co oznacza, że pacjent ponosi 20-10% dopłaty do limitu danego produktu, a jeśli jego cena jest wyższa dodatkowo musi ponieść koszty powyżej limitu.

Często zadawane pytania.

Zlecenie wystawione na produkty ortopedyczne ważna jest 1 rok od jego wystawienia. Wniosek na produkty cykliczne czyli pieluchy, worki, cewniki należy wykorzystać w danym miesiącu. Nie jest możliwe kupienie produktów w lutym za styczeń.

Na produkty wydawane cyklicznie można uzyskać wniosek od lekarza na 12 miesięcy. Pacjent może zdecydować na jaki okres chce zrealizować zlecenie i  wykupić artykułów, najmniej jest to 1 miesiąc zaś maksymalnie to 6 miesięcy.

Od 1 stycznia 2020 funkcjonuje elektroniczny system zleceń NFZ. W trakcie wizyty lekarz wypisujący wniosek również potwierdza go w NFZ. Od 2020 r nie trzeba potwierdzać zleceń w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia. Po wystawieniu zlecenia pacjent od razu może zrealizować swój zakup w sklepie medycznym.

Zdarzają się sytuację gdzie lekarz nie ma dostępu do systemu zleceń NFZ i wypisuje wniosek odręcznie na papierze. Taki wniosek mogą Państwo przesłać na adres: kancelaria@nfz-warszawa.pl lub zgłosić się do oddziału NFZ aby osobiście go potwierdzić. Dodatkowo mogą Państwo skorzystać z pomocy naszego sklepu i nam zgłosić swój wniosek do potwierdzenia.

Jeśli korzystanie z danego wyrobu staje się niemożliwe można skrócić czas jego użytkowania i ubiegać się o nowy wniosek. Lekarz w trakcie wypisywania zlecenia uzasadnia dlaczego należy skrócić czas użytkowania wyrobu m.in ze względu na to, iż dziecko wyrosło z protezy lub wózka inwalidzkiego.

Na podstawie ustawy „Za życiem” (Dz. U. poz. 1860 z 2016 r.) pacjentowi na podstawie zaświadczenia lekarza oraz na zlecenie osoby uprawnionej, przysługują zniesienie limitu ilościowego m.in na pieluchomajtki ale w dalszym ciągu pozostaje dopłata 10 – 20% do limitu.

Uprawnienia 47 tak samo jak ustawa “za życia” daje możliwość pacjentowi wykupienia takich produktów jak pieluchy w większej ilości ale pozostawia bez zmiany 20 – 10 % dopłaty do limitu finansowania przez NFZ. Natomiast uprawnienia 47 w przypadku zakupu produktów ortopedycznych daje możliwość skrócenia czasu użytkowania danego wyrobu

Masz pytanie lub potrzebujesz pomocy w uzyskaniu wniosku?