
Inhalatory pneumatyczne
Czym są i jak działają inhalatory pneumatyczne?
Inhalatory pneumatyczne, inaczej nazywane inhalatorami tłokowymi to inhalatory przeznaczone do stosowania w warunkach domowych lub szpitalnych. W porównaniu do inhalatorów siateczkowych są większych rozmiarów i wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego. Posiadają dren podłączany jednym końcem do pojemnika na lek, w którym wytwarzany jest aerozol i drugim końcem podłączany do maseczki lub ustnika. W inhalatorach pneumatycznych zastosowany jest specjalny kompresor, wytwarzający sprężone powietrze, które przechodzi następnie przez lek, rozbijając go na cząsteczki aerozolu. Cząsteczki te następnie wdychane są do układu oddechowego. Inhalacje mogą być wykonywane w celach profilaktycznych, lub leczniczych. W zastosowaniach profilaktycznych stosowana jest sól fizjologiczna, natomiast leczniczo leki przepisane przez lekarza np. sterydy lub antybiotyki.

W jakich chorobach dróg oddechowych wskazana jest inhalacja?
Inhalacja wskazana jest w następujących chorobach dróg oddechowych:
- astma
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)
- mukowiscydoza z objawami płucnymi
- zapalenie oskrzeli nawracające lub przewlekłe
- zapalenie oskrzelików
- rozstrzenie oskrzeli
- zespół nieruchomych rzęsek
- nawilżanie dróg oddechowych u chorych wentylowanych mechanicznie
- przewlekły nieżyt nosa i gardła
- zapalenie zatok przynosowych przewlekłe lub ostre
- ostre zapalenie nagłośni, ostre zapalenie krtani, bakteryjne zapalenie krtani, tchawicy i oskrzeli
- nadciśnienie płucne
- zapalenie płuc u chorych z obniżoną odpornością
Jakie są wady i zalety inhalatorów pneumatycznych?
Zalety inhalatorów pneumatycznych:
- Dają możliwość zastosowania wszystkich leków stosowanych w nebulizacji.
- Części zamienne nie są drogie.
- Modele wyższej klasy zapewniają możliwość pracy ciągłej, która jest konieczna gdy z inhalatora ma korzystać więcej niż jedna osoba, jedna po drugiej.
- Inhalacja trwa krócej niż w przypadku inhalatorów siateczkowych.
Wady inhalatorów pneumatycznych:
- Większe rozmiary niż w przypadku inhalatorów siateczkowych.
- Głośna praca: nawet wybierając urządzenie z wysokiej półki nie uzyskamy tak cichej pracy jak w inhalatorach siateczkowych.
- Konieczność dostępu do gniazdka elektrycznego.
- Większa objętość martwa, czyli objętość leku, który nie ulega rozbiciu na cząsteczki.
Jak korzystać z inhalatorów pneumatycznych?
W zestawie z inhalatorem znajduje się ustnik i maseczki do inhalacji dróg oddechowych: jedna dla dorosłego i jedna dla dziecka. U mniejszych dzieci należy stosować maseczkę. Do pojemnika na lek wlewamy preparat, który chcemy użyć do inhalacji, a następnie włączamy inhalator. Od razu powinien tworzyć się aerozol widoczny w postaci białej mgiełki. Następnie wdychamy go do płuc do czasu, aż skończy się wytwarzać. Po skończonej inhalacji wyłączamy inhalator i myjemy pojemnik na lek, oraz maseczki. Nie zaleca się czyszczenia drenu pod bieżącą wodą, żeby nie dopuścić do rozwijania się w nim drobnoustrojów. Wystarczy przetrzeć go z wierzchu wilgotną szmatką. Należy pamiętać o regularnej wymianie elementów eksploatacyjnych zgodnie z dołączoną do aparatu instrukcją:
- filtr wymieniany jest co ok. 1-2 miesiące
- pozostałe elementy wymieniamy co 3-6 miesięcy, zależnie od częstości używania inhalatora i modelu.
W przypadku korzystania więcej niż jednej osoby z inhalatora, można zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw części do inhalowania.
Na co warto zwrócić uwagę kupując inhalator pneumatyczny?
Kupując inhalator pneumatyczny warto zwrócić uwagę na:
- Głośność urządzenia: nie powinna przekraczać 65 decybeli.
- Czy inhalator posiada możliwość pracy ciągłej, czy tylko przerywanej.
- Wielkość otrzymywanej cząsteczki aerozolu: inhalatory posiadają różne końcówki do otrzymywania różnych wielkości cząsteczek. Mniejsze cząsteczki mogą wniknąć dalej do płuc, zapewniając lepsze działanie leku.
- Objętość martwa, czyli objętość preparatu do inhalacji, która nie zostanie wykorzystana. Nie powinna przekraczać 0.7 ml.
- Końcówki z wąsami do nosa: są przydatne w przypadku inhalacji z powodu przewlekłego nieżytu nosa.
W sprzedaży dostępne są specjalne smoczki do inhalacji dla najmniejszych dzieci, jednak nie polecamy ich stosowania. Dziecko ssąc smoczek ma odruch połykania, więc lek może trafiać do żołądka zamiast do dróg oddechowych. Lepiej zastosować maseczkę dziecięcą, ściskając lekko jej górną krawędź, żeby lepiej dopasować ją do twarzy dziecka.
Gdzie można kupić inhalatory pneumatyczne?
Inhalatory pneumatyczne można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. W naszym sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże dobrać je do potrzeb pacjenta.
Zobacz naszą ofertę inhalatorów pneumatycznych: Odwiedź sklep