Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Czym jest ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest urządzeniem do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i tętna, który zakładamy na nadgarstek. Ciśnieniomierze nadgarstkowe wykorzystują metodę oscylometryczną do wykonywania pomiaru. Jest to metoda, która wykrywa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, w tym wypadku przez tętnice promieniową. Po włączeniu aparatu mankiet wypełnia się powietrzem i wykrywa ciśnienie skurczowe i rozkurczowe tzw. górne i dolne, oraz tętno. Oprócz wykonywania tych trzech pomiarów, ciśnieniomierze nadgarstkowe mogą być też wyposażone w:

  • System wykrywania nieregularnej pracy serca: wtedy urządzenie może wydać sygnał dźwiękowy lub zacznie migać specjalne oznaczenie na wyświetlaczu.
  • Alarm przypominający o dokonaniu pomiaru: jest to bardzo przydatna funkcja, jeżeli musimy mierzyć ciśnienie o konkretnych porach.
  • Zapamiętywanie wyników: aparat może być wyposażony w pamięć dla jednego lub dwóch użytkowników. Jest to wygodne rozwiązanie, zastępujące zapisywanie wyników w zeszycie.
  • Wykrywanie ruchów ciała: urządzenie da sygnał, jeżeli użytkownik poruszy się w trakcie pomiaru. Pomaga to w osiągnięciu jak najbardziej prawidłowego wyniku pomiaru.
  • Wyświetlanie daty i godziny. 

Jakie są zalety i wady ciśnieniomierza nadgarstkowego?

Do zalet ciśnieniomierza nadgarstkowego można zaliczyć jego niewielkie rozmiary i możliwość zabrania go ze sobą w podróż. Sprawdzi się również u osób z dużym obwodem ramienia i tych, które mogą mieć problem z samodzielnym założeniem mankietu naramiennego.

Wadą jest niedokładność pomiaru, jest to niewielka różnica w porównaniu z ciśnieniomierzami naramiennymi, jednak nawet niewielka różnica jest istotna dla osób, które mają zdiagnozowane nadciśnienie i dla takich osób zdecydowanie lepszym wyborem jest ciśnieniomierz naramienny. Większe różnice w pomiarach wynikają zazwyczaj z błędu ludzkiego i nie stosowania się do zaleceń prawidłowego wykonywania pomiarów.

Jak mierzymy ciśnienie aparatem nadgarstkowym?

Pomiaru dokonujemy najwcześniej 30 minut po jedzeniu i piciu. Ciśnienie mierzymy na ręce niedominującej, czyli jeżeli jesteśmy praworęczni to ciśnienie mierzymy na lewej ręce. Najlepiej usiąść przy stole z łokciem opartym na nim. Zapobiegnie to napinaniu mięśni, co mogłoby zawyżyć wynik. Nadgarstek układamy na wysokości serca. Nogi powinny być oparte na ziemi, nie krzyżujemy nóg w kostkach i nie zakładamy nogi na nogę. Podczas pomiaru siedzimy nieruchomo i nie rozmawiamy. 

Pamiętajmy, że jeżeli wynik wydaje nam się nieprawidłowy to nie dokonujemy kolejnego pomiaru bezpośrednio po poprzednim. Taki wynik zawsze będzie fałszywy bo przepływ krwi po pomiarze jest zaburzony i aby pomiar był prawidłowy należy odczekać ok. 15 minut.

Na co zwrócić uwagę kupując ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Kupując ciśnieniomierz nadgarstkowy zwróćmy uwagę, jakie funkcje dodatkowe byłyby dla nas przydatne np.: jeżeli nie mamy problemu z zapisywaniem wyników pomiarów,  nie musimy decydować się na model, który ma wbudowany system zapamiętywania wyników. Natomiast bardzo ważnymi funkcjami są system wykrywania ruchu i alarm przypominający o pomiarze. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę, aby w komplecie z ciśnieniomierzem było etui. Wtedy bez problemu możemy wziąć ze sobą urządzenie w podróż czy do lekarza.

Gdzie można kupić ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Ciśnieniomierze nadgarstkowe  można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. W naszym sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże dobrać go do potrzeb pacjenta.

Zobacz naszą ofertę ciśnieniomierzy nadgarstkowych: Odwiedź sklep