Akcesoria do mycia chorego w łóżku

Jak umyć chorego w łóżku?

Opieka nad osobą chorą w łóżku wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny. Aby prawidłowo i sprawnie wykonać toaletę choremu warto przygotować następujące akcesoria:

  • dwa ręczniki
  • dwie gąbki
  • mydło lub piankę do mycia
  • gaziki
  • balsam do ciała
  • kosmetyki do pielęgnacji intymnej
  • patyczki do uszu
  • sól fizjologiczną
  • czystą bieliznę lub pieluchy/wkładki

Na początku kąpieli warto zabezpieczyć materac poprzez położenie ceraty lub jednorazowego podkładu. Do mycia używamy dwóch gąbek, jedna do mycia pacjenta od pasa w górę, druga do mycia od pasa w dół. Korzystając z myjek wielokrotnego użytku należy pamiętać o ich wypraniu po każdorazowym użyciu.

Pielęgnację osoby leżącej należy rozpocząć od sprawdzenia przez osobę leżącą temperatury wody, a następnie przejście do umycia twarzy i głowy. Pomocnym produktem będzie tutaj dmuchany basen do mycia głowy z funkcją prysznicu. Basen posiada wcięcie na szyję umożliwiające ergonomiczne ustawienie głowy. Do umycia skóry głowy oraz włosów, można użyć szamponu w formie pianki, który jest przeznaczony do mycia bez użycia wody. Produktem wartym uwagi jest również czepek do mycia włosów bez użycia wody. 

Po umyciu głowy przechodzimy do pielęgnacji twarzy. Namoczonym gazikiem lub myjką należy przetrzeć skórę twarzy. Skórę wokół oczu przemywamy wacikiem zwilżonym solą fizjologiczną pamiętając o kierunku od zewnątrz do wewnątrz. Następnie przechodzimy do umycia zębów oraz klatki piersiowej i brzucha. W trakcie mycia należy pamiętać o całej powierzchni klatki piersiowej, pod piersiami oraz brzuchu, szczególnie między fałdami gdzie skóra narażona jest na odparzenia.

Po umyciu pleców i pośladków, należy dokładnie osuszyć skórę i nałożyć balsam. W okolicy pośladków dobrze jest zastosować preparaty przeznaczone dla strefy intymnej: między innymi barier krem, a jeśli są jakieś zmiany skórne to krem z cynkiem. Pielęgnacja kończyny dolnej jest analogiczna jak do poprzednich miejsc: umycie, osuszenie, nałożenie balsamu oraz przykrycie jej przed wychłodzeniem.

Ostatnim etapem jest mycie strefy intymnej. Warto na tym etapie pamiętać o zmianie wody i wykorzystaniu basenu sanitarnego który wsuwamy pacjentowi pod pośladki, który umożliwi nam swobodne umycie stref intymnych.

Jak często myć osobę leżącą?

Osobę leżącą należy myć codziennie, aby zachować jej higienę oraz komfort. Mycie skóry głowy oraz włosów można wykonywać co kilka dni. Pamiętać trzeba również o myciu zębów, obcinaniu paznokci zarówno stóp jak i dłoni, oraz goleniu twarzy w przypadku mężczyzn.

Gdzie można kupić akcesoria do mycia chorego w łóżku?

Akcesoria do mycia chorego w łóżku można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. W naszym sklepie stacjonarnym sprzedawca pomoże dobrać je do potrzeb pacjenta.

Zapoznaj się z naszą ofertą akcesoriów do mycia chorego w łóżku: Odwiedź sklep