
Kołnierze ortopedyczne
Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych?
Wyróżniamy następujące rodzaje kołnierzy ortopedycznych:
- Kołnierz miękki typu Schantza: kołnierz miękki, wykonany jest z pianki. Zapewnia lekką stabilizację i nie krępuje całkowicie ruchów odcinka szyjnego kręgosłupa. Stosowany jest w celu odciążenie mięśni szyi.
- Kołnierz półsztywny Florida: wykonany jest z pianki i dodatkowej wkładki usztywniającej z tworzywa. Zapewnia większy stopień stabilizacji niż kołnierz Schantza.
- Kołnierz twardy Philadelphia: składa się z części przedniej i tylnej wykonanych z tworzywa. Daje pełną stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa. Znajduje zastosowanie w urazach odcinka szyjnego i po zabiegach operacyjnych.
- Orteza półgorsetowa: składa się z kołnierza sztywnego połączonego z stabilizatorem tułowia. Zapewnia stabilizację odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa i zabezpiecza dalszym uszkodzeniom.

Kiedy stosować kołnierz ortopedyczny?
Najlepiej jeżeli decyzję o założeniu i wyborze typu kołnierza ortopedycznego podejmie lekarz. Co do zasady wyróżnia się następujące wskazania zależnie od typu kołnierza:
- Dla kołnierza miękkiego: potrzeba częściowego odciążenia i unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa w zespołach bólowych np. w zmianach zniekształcających i dyskopatiach. Czasami znajduje zastosowanie w ortotyce stanów nagłych.
- Dla kołnierza półsztywnego: potrzeba odciążenia i unieruchomienia odcinka szyjnego kręgosłupa w stabilnych złamaniach kompresyjnych i zwichnięciach kręgów, silniejszych zespołach bólowych, dyskopatiach i stanach pooperacyjnych.
- Dla kołnierza sztywnego: potrzeba stabilizacji i odciążenia odcinka szyjnego kręgosłupa w zmianach zniekształcających, wypadniętych przepuklinach krążka międzykręgowego, w złamaniach i zwichnięciach kręgów szyjnych.
Jak długo nosić kołnierz ortopedyczny?
Czas korzystania z kołnierza ortopedycznego powinien określić lekarz zlecający jego zastosowanie. Zazwyczaj jest to okres od kilku dni do kilku tygodni. Ponieważ z kołnierza korzysta się również w nocy zaleca się stosowanie poduszki ortopedycznej, która zapewni odpowiednie wsparcie odcinkowi szyjnemu kręgosłupa. W kołnierzach ortopedycznych można brać kąpiel jeżeli zastosuje się drugi kołnierz w momencie suszenia się pierwszego.
Czy kołnierze ortopedyczne są refundowane przez NFZ?
Kołnierz ortopedyczne są refundowane przez NFZ pod następującymi kodami:
- Kod L.05.01 to kołnierz półsztywny. Limit finansowania to 35 zł. NFZ refunduje 100% tej kwoty dla dzieci i 90% dla dorosłych. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 3 lata.
- Kod L.05.02 to kołnierz sztywny. Limit finansowania to 80 zł. NFZ refunduje 100% tej kwoty dla dzieci i 90% dla dorosłych. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 3 lata.
- Kod L.06.01 to półgorsetowa orteza szyjna, unieruchamiająca, odciążenie pełne, z podparciem konstrukcji kołnierza na klatce piersiowej i na odcinku piersiowym kręgosłupa. Limit finansowania to 350zł. NFZ refunduje 100% tej kwoty dla dzieci i 90% dla dorosłych. Jeżeli koszt ortezy jest wyższy to pacjent pokrywa różnicę. Orteza w tym limicie przysługuje raz na 3 lata.
Kto może wystawić wniosek na refundację kołnierza ortopedycznego?
Wniosek na kołnierz można uzyskać w trakcie wizyty u lekarza: ortopedy, traumatologa, neurochirurga, neurologa, reumatologa, onkologa, chirurga, lekarza spełniającego wymagania do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, lekarza rehabilitacji oraz fizjoterapeuty.
Gdzie można kupić kołnierz ortopedyczny?
Kołnierz ortopedyczny można kupić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie internetowym. Realizacja wniosków na NFZ możliwa jest w naszym sklepie stacjonarnym, w którym sprzedawca pomoże dobrać usztywnienie i wyposażenie dodatkowe do potrzeb pacjenta.
Zapoznaj się z naszą ofertą kołnierzy ortopedycznych: Odwiedź sklep